Beton architektoniczny
Beton architektoniczny ma wygląd nie wymagający malowania ani tynkowania – na ostateczny wygląd ścian i stropów wykonanych z tego materiału ma wpływ wiele czynników – zarówno w czasie produkcji jak i sposoby montażu na budowie.
Skład mieszanki betonowej
Beton architektoniczny jest wykonany z tych samych materiałów co zwykły beton: cementu, piasku i wody. Mimo tych samych składowych odróżnia go od betonu receptura mieszanki betonowej. Odmiennym składnikiem jest użyty do produkcji cement hutniczy o jasnym, dość jednolitym kolorze. Dodatkową zaletą jest niskie ryzyko pęknięcia podczas twardnienia materiału.
Do mieszanki betonowej dodaje się także mieszanki chemiczne, które modyfikują właściwości betonu. Zmniejszają one ilość wody użytej do produkcji materiału a także zwiększają jego plastyczność, dzięki czemu dobrze wypełnia on szalunki nie pozostawiając szczelin.
Wybór szalunków ma istotna wpływ na fakturę betonu. Metalowe szalunki powtarzalne sprawią że stropy i ściany będą gładkie, natomiast zastosowanie desek odciśnie na betonie ich fakturę.
Mieszanka na budowie
Budując dom nie mamy wielkich szans na wykonanie stropu i ścian z jednej mieszanki betonowej. Z tego powodu istotna jest ta sama receptura mieszanki i długość czasu urabiania betonu. Zmiany składu mogą mieć wpływ na kolor i strukturę betonu.
Znaczenie ma wylewanie betonu – nie można tego robić z wysokości wyższej niż 1m. Mieszanka powinna być również równomiernie, a grubość warstwy nie może przekraczać 30-50 cm, w przeciwnym razie trudno będzie taką ścianę odpowietrzyć i mogą wtedy pojawić się raki (szczeliny).
Świeżo wylany beton należy chronić przed diametralnym wysychaniem, stąd też okłada się szalunki wilgotnymi matami lub foliami, a po usunięciu szalunków nawilża się beton.
Gotowe płyty betonowe
Zamiast tak skomplikowanego zadania jak wylewanie betonu na budowie można zamówić gotowe płyty betonowe.
Płyty z betonu architektonicznego przeznaczone są do stosowania jako okładzina powierzchni pionowych, ścian wewnętrznych, fasad zewnętrznych oraz jako inne elementy wykończeniowe.
Płyty betonowe produkowane są w zależności od firm według własnej, ściśle opracowanej technologii. Płyty zbrojone są siatką polipropylenową, która zwiększa wytrzymałość betonu oraz formatowane, dzięki czemu płyty mają idealne wymiary, proste krawędzie i kąty.
Płyty dostępne są w wariancie gładkim lub porowatym, surowe lub impregnowane środkiem hydrofobowym.
Płyty betonowe można układać w odstępach lub na styk. Mocuje się je bezpośrednio do ściany nośnej lub stropu za pomocą kotew lub kleju.
Istnieje także możliwość uzyskania efektu powierzchni wykonanej z betonu architektonicznego za pomocą tynku albo farby. O ile tynk sprawia wrażenie rzeczywistego betonu, to farba jedynie z daleka na taki wygląda.