Drzwi - rodzaje ościeżnic
Co to jest ościeżnica?
Ościeżnica to inaczej nazywana futryna. Swego rodzaju rama, nakładana na ścianę lub wstawiana w otwór, wiesza się na niej drzwi. Jest istotnym elementem, decydującym o funkcjonowaniu i wizualnych aspektach systemu drzwiowego. Montuje się ją na końcu prac mokrych, kiedy mamy już położoną podłogę i wymalowane ściany.
Dobrze dobrana powinna pasować zarówno pod względem technicznym – do grubości muru, jak i estetycznym do stylu wnętrza.
Rodzaje ościeżnic:
Ościeżnice dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: stałe i regulowane. Każda z nich sprawdza się w innym rodzaju wnętrza i w różnych warunkach montażowych.
Ościeżnica stała
Ościeżnica stała jest zazwyczaj wykonana z MDF-u (płyty pilśniowej). Montowana zwykle w otworze i wykańczana z jednej strony listwą opaskową a z drugiej ćwierćwałkiem. Ościeżnice stałe mają określoną szerokość dopasowaną do typowej grubości ściany. Ościeżnice występują w wielu rozmiarach i kolorach. Do najpopularniejszych należą ościeżnice o grubości 100 mm. i 60 mm. Ten rodzaj ościeżnic wstawia się najczęściej miedzy dwie równoległe ściany, gdzie nie na da się w całości objąć ściany.
Ościeżnice regulowane
Dużo nowocześniejsza i coraz bardziej popularna jest ościeżnica regulowana. Ma ona stałe opaski z jednej strony i regulowane z drugiej, obejmujące ścianę. Futryna regulowana jest szybsza w montażu i lepiej wygląda. W ościeżnicach regulowanych szerokość można zmieniać w określonym zakresie, co umożliwia idealne dopasowanie do różnych grubości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z nietypowymi grubościami . Jej konstrukcja pozwala na objęcie nawet bardzo grubego muru. Jedynym ograniczeniem jest wartość minimalna grubości ściany jaką jest 75mm. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w montażu, mają szersze zastosowanie i gwarantują atrakcyjne wykończenie. Listwy do wykańczania ościeżnic są różnego kształtu. Mogą być łączone pod kątem 90 lub 45 stopni.
Istnieją też sytuacje, w których nie ma możliwości, aby zamontować regulowaną ościeżnicę ze względu na umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące. Wtedy stosuje się ościeżnice stałe.