Funkcjonalność, ergonomia i design w architekturze wnętrz
Podstawą do uzyskania optymalnych rozwiązań użytkowych i estetycznych zgodnych z preferencjami przyszłego użytkownika jest zaprojektowanie odpowiedniego układu funkcjonalnego, dobór wyposażenia oraz wybór stylu, w jakim pragniemy urządzić wnętrze.
Przemyślany układ funkcjonalny, czyli rozkład pomieszczeń dostosowany do funkcji wnętrza, liczby i charakteru użytkowników przesądza o wygodzie jego użytkowania, o jego funkcjonalności. Przestrzeń wnętrza ma być środowiskiem korzystnym dla jego użytkownika, zaspokajającym jego potrzeby, umożliwiającym mu realizację jego zamierzeń. Dopełnieniem funkcjonalności w projektowaniu wnętrz jest ergonomia, nauka zajmująca się dostosowaniem środowiska i organizacji pracy oraz życia i przedmiotów powszechnego użytku do możliwości psychofizycznych człowieka. Badania z zakresu ergonomii wyznaczają standardy, wg których należy projektować miejsca pracy i urządzenia, aby nie zagrażały one zdrowiu człowieka, aby ich forma i sposób użytkowania zapewniały komfort i bezpieczeństwo. Ważną składową w procesie projektowania wnętrz jest design, powszechnie rozumiany jako projekt lub wzór urządzeń, przedmiotów. Przez odpowiedni dobór formy, materiału, koloru, podkreśla naturalne walory estetyczne miejsca lub nadaje mu nowy kontekst.
Design wyrażający się w aranżacji, określa indywidualny charakter, sprawia, że atmosfera otoczenia jest estetyczna i przyjazna dla jego odbiorcy. Dobór sprzętów ruchomych i ich aranżacja dostosowana do funkcji pomieszczenia zawiera się w architekturze wnętrz, czyli w sztuce kształtowania przestrzeni wnętrz architektonicznych. Rozwój myśli i technologii dostarcza wielu ciekawych rozwiązań projektowych dla każdego rodzaju pomieszczenia. Zachęcamy Państwa do współpracy i konsultacji w zakresie architektury wnętrz. Projektujemy wnętrza począwszy od ich układu funkcjonalnego, do aranżacji wystroju w oparciu o ścisłą współpracę z klientem.