tel. 604 518 418

Kominek

Kominek należy do bardzo przyjemnych elementów wnętrza. Ogień w nim buchający wygląda naprawdę pięknie, a ciepło z niego płynące może osłodzić zimowe i jesienne wieczory. Jakie elementy są niezbędne do montażu kominka? Budynek w którym chcemy umieścić kominek, musi spełniać określone przez prawo warunki. W przypadku kiedy mieszkamy w bloku lub kamienicy, kominek może być zainstalowany w budynku o wysokości do 12m lub 4 kondygnacji. Niezbędny jest także dostęp do wolnego komina. Przed instalacją konieczne jest ekspertyza kominiarska, ponieważ może się okazać, że nie nadaje się do podłączenia instalacji kominka. Najlepiej kiedy kominek zostanie uwzględniony jeszcze przed budową domu.

Istotną kwestią jest lokalizacja kominka:

W rogu pokoju – jest to częste rozwiązanie. Przeważnie wiąże się to z instalacją kominka pod kątem 45 stopni, w przeciwnym wypadku palenisko jest dość mało wyeksponowane i tracimy jego estetyczne walory. Taki układ sprzyja kominkom tradycyjnym, przy współczesnych lub prostych obudowach może stwarzać pewne trudności projektowe. Można się pokusić także o wysunięcie urządzenia z rogu ( jeśli nie jest to ograniczone podłączeniem do przewodów dymowych. Taki kominek może mieć wkład narożny – umożliwiający widok na kominek z dwóch stron, daje to bardzo ciekawy efekt.

Na ścianie – najczęściej stosowane rozwiązanie w pokoju dziennym, jadalni. Takie rozwiązane daje niemal nieograniczone możliwości projektantowi. Taka ściana może być zaaranżowana zarówno przez kominek jak i telewizor, półki czy sprzęt grający – tak zaaranżowana ściana staje się elementem dominującym i nadającym charakter całemu wnętrzu.

Kominek we wnętrzu może stać się interesującym akcentem, a poprzez wykończenie go odpowiednimi materiałami skutecznie odwracać uwagę od mniej atrakcyjnych elementów wnętrza. Dla osób które bardziej cenią sobie relaks przed kominkiem niż przy telewizorze, wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie tych dwóch urządzeń na prostopadłych względem siebie ściana. W takim układzie wystarczy zorganizować część wypoczynkową w układzie narożnym, przez taki zabieg zyskamy możliwość oglądania telewizji lub relaksu przy cieple bijącym z kominka. Inna wariacją jest umieszczenie kominka pomiędzy dwoma oknami balkonowymi. Efekt jest wówczas podwójny – relaksujące działanie kominka i krajobrazu.