tel. 604 518 418

Kratki wentylacyjne – jakie wybrać?

Ze względu na specyfikę pomieszczeń, w łazience i kuchni powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Powstaje w nich sporo pary wodnej, intensywne zapachy podczas gotowania, a jeśli posiadamy urządzenia gazowe, na przykład kocioł, podgrzewacz wody, czy kuchenka, powstają również produkty spalania. Z tego względu powietrze nie powinno przenikać do pozostałych pomieszczeń, stąd konieczność instalacji kanału wywiewnego w kuchniach i łazienkach. Każdy wylot kanału zakończony jest klatką wentylacyjną.

Kształt kratki

Kratka wentylacyjna ma wielkość, kształt kanału wentylacyjnego. Może mieć średnice o przekroju kołowym, kwadratowym, czy prostokątnym. Zgodnie z Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pole przekroju kanału wentylacji grawitacyjnej powinno mieć co najmniej 0,016 m2 , a najmniejszy wymiar przekroju nie może być mniejszy niż 0,1 m. Najczęściej stosowane są kanały o wymiarach 0,14 x 0,14 m lub 0,14 x 0,21 m. Wymiary kratek wentylacyjnych są adekwatne do wielkości kanałów wywiewnych, trzeba zatem sprawdzić wymiar kanału i następnie kratkę. Kanał o przekroju okrągłym może być zakończony od strony pomieszczenia kratką o kształcie zarówno okrągłym jak i kwadratowym. 

Kolor

Standardowym rozwiązaniem jest montaż kratki wentylacyjnej w kolorze białym. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rozwiązań kolorystycznych, dzięki czemu można dobrać kolor kratki do wnętrza. Co więcej producenci oferują także modele, których otwory ułożone są w ozdobne wzory. Ciekawą propozycją jest np. kratka bez otworu na przedniej części a ze szczeliną po jej całym obwodzie.

Materiał

Najczęściej spotykane są kratki z tworzywa, jednak producenci oferują także ozdobne kratki ze stali nierdzewnej, mosiądzu a nawet ceramiki. Takie kratki mogą być ciekawym detalem wystroju wnętrza, lecz są znacznie droższe. 

Czyszczenie

Do kanału wentylacyjnego poprzez kratkę przepływa powietrze z pomieszczenia wraz z zanieczyszczeniami. Z tej przyczyny po pewnym czasie gromadzi się na niej sporo kurzu. Czyszczenie takiej rami ułatwia konstrukcja kratki składającej się z ramki i osłonki z możliwością jej demontażu. 

Kuchnia z okapem

Jeśli w kuchni jest kuchenka gazowa, a nad nią planujemy okap (wyciąg mechaniczny), muszą się w niej znaleźć dwa osobne kanały wentylacyjne. Do pierwszego z nich podłącza się okap, natomiast drugi będzie wentylował pomieszczenie.