Ogrzewanie podłogowe
Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoje zadanie, do wykończenia podłogi należy zastosować materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Obecnie na rynku poza płytkami kamiennymi i ceramicznymi do wyboru mamy również drewno, panele laminowane czy nawet wykładzinę dywanową lub z tworzywa sztucznego. Należy zwrócić jedynie uwagę, aby dany produkt przeznaczony był do układania na ogrzewaniu podłogowym.
Zatem tego typu ogrzewanie możemy ułożyć praktycznie w każdym pomieszczeniu, niektórzy twierdzą, że z powodzeniem sprawdzi się ono nawet w sypialni.
Decyzję o zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy podjąć na samym początku rozpoczęcia robót wykończeniowych, czyli w zasadzie na etapie projektowania swojego wnętrza.
W podjęciu decyzji, czy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe może nam pomóc bilans wad i zalet takiego rozwiązania.
WADY:
- dokładność i staranność wykonania, zwłaszcza ogrzewania wodnego
- brak możliwości zmian w gotowej instalacji po wykonaniu posadzki
- podłoga stanowi powierzchnię grzewczą – to utrudnia meblowanie pomieszczenia. Przy układaniu ogrzewania podłogowego należy ominąć powierzchnie, którą zajmują: szafki kuchenne, wanna, brodzik. Nie zaleca się stosować mebli np. bez nóżek o dużej powierzchni styku z podłogą.
- utrudniona regulacja temperatury w pomieszczeniu – instalacja długo się nagrzewa, a następnie długo oddaje ciepło.
- koszt inwestycji wyższy o 30-40% od instalacji np. grzejników
- wysokie koszty ewentualnej naprawy
ZALETY:
- komfort cieplny - równomierność rozkładu temperatury w pomieszczeniu, nie występują powierzchnie mniej lub bardziej dogrzane
- wyeliminowanie lub ograniczenie ilości grzejników, elementy grzejne są niewidoczne – zwiększenie walorów estetycznych wnętrza
- niewielkie zawirowania pyłków i kurzu – stworzenie lepszych warunków dla alergików.
- obniżone koszty eksploatacji.