tel. 604 518 418

Ogrzewanie podłogowe

Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoje zadanie, do wykończenia podłogi należy zastosować materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Obecnie na rynku poza płytkami kamiennymi i ceramicznymi do wyboru mamy również drewno, panele laminowane czy nawet wykładzinę dywanową lub z tworzywa sztucznego. Należy zwrócić jedynie uwagę, aby dany produkt przeznaczony był do układania na ogrzewaniu podłogowym.

Zatem tego typu ogrzewanie możemy ułożyć praktycznie w każdym pomieszczeniu, niektórzy twierdzą, że z powodzeniem sprawdzi się ono nawet w sypialni. 

Decyzję o zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy podjąć na samym początku rozpoczęcia robót wykończeniowych, czyli w zasadzie na etapie projektowania swojego wnętrza. 

W podjęciu decyzji, czy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe może nam pomóc bilans wad i zalet takiego rozwiązania. 

WADY:

  1. dokładność i staranność wykonania, zwłaszcza ogrzewania wodnego
  2. brak możliwości zmian w gotowej instalacji po wykonaniu posadzki
  3. podłoga stanowi powierzchnię grzewczą – to utrudnia meblowanie pomieszczenia. Przy układaniu ogrzewania podłogowego należy ominąć powierzchnie, którą zajmują: szafki kuchenne, wanna, brodzik. Nie zaleca się stosować mebli np. bez nóżek o dużej powierzchni styku z podłogą.
  4. utrudniona regulacja temperatury w pomieszczeniu – instalacja długo się nagrzewa, a następnie długo oddaje ciepło.
  5. koszt inwestycji wyższy o 30-40% od instalacji np. grzejników
  6. wysokie koszty ewentualnej naprawy 

ZALETY:

  1. komfort cieplny - równomierność rozkładu temperatury w pomieszczeniu, nie występują powierzchnie mniej lub bardziej dogrzane
  2. wyeliminowanie lub ograniczenie ilości grzejników, elementy grzejne są niewidoczne – zwiększenie walorów estetycznych wnętrza
  3. niewielkie zawirowania pyłków i kurzu – stworzenie lepszych warunków dla alergików.
  4. obniżone koszty eksploatacji.