tel. 604 518 418

Podłoga drewniana na zewnątrz

Wnętrze mieszkalne zawsze jest bardziej atrakcyjne, kiedy jest ono otwarte na otoczenie. Jeżeli tylko mamy możliwość wyjścia na taras, balkon, loggię lub posiadamy patio czy ogród zimowy - warto zastanowić się nad odpowiednią aranżacją tej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu dobraniu materiału do wykończenia podłogi zachowamy pewnego rodzaju "dialog" między wnętrzem a otoczeniem, będą mogły się one uzupełniać. Przemyślane wykończenie przestrzeni zewnętrznej sprawi, że zyskamy dodatkową powierzchnię, która może słuzyć do wypoczynku, relaksu i zabawy.

Poza kamieniem, surowymi płytami betonowymi czy popularnymi płytkami gresowymi warto zainteresować się podłogą drewnianą.

Drewno jest materiałem ciepłym i dobrze izolującym, tłumi hałas, nie nagrzewa się nadmiernie w czasie upałów. Można je łatwo wkomponować w architekturę regionalną, tradycyjną jak i współczesną. Stanowi idealne tło dla zaaranżowanej roślinności. Materiał ten jest funkcjonalny a zarazem elegancki.

Drewno stosowane na zewnątrz musi mieć odpowiednie parametry z uwagi na wpływ czynników atmosferycznych, powinno być odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jego odporność zwiększamy poprzez systematyczne impregnowanie go odpowiednim olejem do danego rodzaju drewna. Olej wnika głęboko w strukturę drewna podkreślając kolor i zachowując jego fakturę. Stosowany do impregnacji olej może być koloryzujący lub transparentny. Przed rozprowadzeniem
oleju pędzlem, podłogę należy przeszlifować i oczyścić. Po wchłąnięciu się pierwszej warstwy oleju od razu nakładmy następną (metoda "mokro-na mokro").


Z drewna krajowego do wyboru mamy dąb, modrzew, świerk i sosnę. Te dwa ostatnie są tańsze, ale mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Najlepiej stosować je na balkonach i tarasach zadaszonych. Przed ułożeniem na nich podłogi wszystkie elementy trzeba odpowiednio zaimpregnować, najlepiej ciśnieniowo. W trakcie użytkowania równiez trzeba je impregnować częściej niż podłogę z innego gatunku drewna.

Pod względem użtykowania wygodniejsze są podłogi z drewna egzotycznego, które naturalnie jest nasączone dużą ilośćią olejów i jest bardziej odporne na wilgoć. W efekcie nie wymaga tak częstego impregnowania jak podłoga z drewna krajowego. Spośród drewna egoztycznego do wyboru mamy: badi, bangkirai, cumaru, ipe, massaranduba i tatajuba. Gatunki te są twarde i odporne na grzyby. Nie
impregnowane nie nieszczeją tylko patynują.

Podłogę drewnianą zewnętrzną można wykonać na dwa sposoby:

1) z desek - deski są gładkie lub ryflowane 1- lub 2-stronnie. Ryflowanie ułatwia odprowadzenie wody z powierzchni podłogi oraz podnosi bezpieczeństo użytkowników - podłużne rowki nadają deskom charakter antypoślizgowy.

2) z paneli/podestów -podesty są ażurowe, najczęściej o wymiarach 40x40, 40x80 cm, zbijane są z desek drewnianych. Wysokość podłogi wykonanej z paneli wynosi 3-3,2 cm. Podesty wyposażone są w specjalne zaczepy, które służą do łączenia ich ze sobą. Montaż takiej podłogi jest łatwy i szybki.