tel. 604 518 418

Podłogi żywiczne

Posadzki żywiczne stworzono głównie do zastosowania w przemyśle, dlatego ich podstawową cechą jest trwałość, twardość i wytrzymałość mechaniczna. Posadzki żywiczne są bardzo często kojarzone wyłącznie z posadzkami przemysłowymi.  Jednak takie posadzki wykonywane są dziś coraz częściej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Są doskonałą alternatywą dla parkietu , szczególnie w nowoczesnym wnętrzu. Kiedy chcemy osiągnąć efekt surowego, minimalistycznego wnętrza. 

Podłoże pod posadzki żywiczne.

Posadzki żywiczne wykonuje się na twardych podkładach cementowych. Położenie żywicy na wylewce anhydrytowej z gipsem grozi odspojeniem się posadzki żywicznej od podłoża. Podobnie może się stać, jeżeli podłoże nie zostanie w należyty sposób przygotowane - na przykład nie zostanie w wystarczającym stopniu wysuszone. 

Koszt wykonania.

Koszt wykonania 1 m2 posadzki żywicznej wynosi 150-250 zł i zależy od jej powierzchni, grubości oraz wykorzystanych materiałów – żywicy, wypełniaczy, materiałów dekoracyjnych. Każda warstwa posadzki żywicznej musi wyschnąć i się utwardzić. Cykl realizacji posadzki­ żywicznej trwa około pięć-sześć dób, ponieważ poszczególne warstwy układa się w kolejne dni.

Posadzki żywiczne wewnątrz i na zewnątrz domu

Posadzki epoksydowe robi się tylko we wnętrzach, ponieważ są wrażliwe na promieniowanie UV i pod wpływem światła dość szybko ulegają procesom starzenia. Preparaty poliuretanowe i metakrylowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Można je stosować we wnętrzach oraz na tarasach.

Posadzka żywiczna może być bardzo cienka i mieć zaledwie 0,5 mm grubości lub być grubowarstwowa, bo wykonana z kilku warstw z zatopionym piaskiem. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od jej przeznaczenia.


Żywiczna posadzka cienkowarstwowa

Cienkowarstwowa posadzka żywiczna ma około 0,5 mm grubości. To betonowa wylewka pomalowana dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi, czasem z żywicą gruntującą. Jedynie taką powłokę można wykonać samodzielnie. Taka posadzka żywiczna jest nieodporna na intensywną eksploatację. Może być zrobiona w domu jednorodzinnym, ale zdecydowanie nie jest polecana do pomieszczeń takich jak kuchnia czy przedpokój.

Żywiczne posadzki wylewane grubowarstwowe

Mają 2-4 mm grubości. Powstają po nałożeniu kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Takie posadzki żywiczne wyglądają jak gładka tafla kolorowego szkła. Przy dużej eksploatacji mogą zmatowiejć i lekko się porysować. Nie wpływa to na jakość i zużycie posadzki żywicznej, ale podłoga zacznie wyglądać mniej dekoracyjnie. W domach jednorodzinnych poleca się takie posadzki do kuchni, salonu, łazienki. 

Posadzki żywiczne grubowarstwowe kwarcowe

Powstają po zatopieniu w bezbarwnej lub barwnej żywicy kolorowego lub naturalnego piasku. Duży wybór kruszywa daje możliwość różnorodnego wykończenia posadzki żywicznej. Może być ono jednobarwne lub stanowić mieszaninę kolorowych piasków. Wypełnienie z piasku zwiększa odporność powłoki na zarysowania. Takie posadzki poleca się do pomieszczeń, które będą narażone na duży ruch pieszych jak np.korytarz.