Budowa ścianek działowych na stelażu i płyta G-K
Ściany działowe to popularne i wygodne rozwiązanie, do zaaranżowania przestrzeni mieszkania lub domu. Płyty gipsowo-kartonowe, czyli tak zwane suche tynki, stają się popularnym materiałem do budowy ścianek działowych. Można je zbudować nawet bez przygotowania technicznego.
Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wykonuje się szybko, lecz potrzebna jest do tego wiedza i staranność. Montuje się je praktycznie bez udziału prac mokrych. Po zamocowaniu płyt tworzą gładkie powierzchnie, które w przeciwieństwie do ścianek murowanych można od razu po zagruntowaniu pomalować, wytapetować lub wyłożyć płytkami. Dodatkowym ich atutem jest to, że można je łatwo zdemontować. Nowoczesne systemy suchej zabudowy pozwalają stworzyć przegrodę spełniającą wszystkie wymagania cieplne, akustyczne oraz przeciwpożarowe.
Przegrody montowane z użyciem wełny mineralnej zachowują najwyższe parametry techniczne w wymienionych wyżej obszarach, a do tego konstrukcja taka jest lekka i nie obciąża stropu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych.
Szkieletowe ściany działowe najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych mają grubość od 7,5 do 15 cm. W zależności od zastosowanych materiałów, różnią się sztywnością, właściwościami akustycznymi i ceną (różnica może być ponad 3-krotna). Ściany te zbudowane są z dwóch głównych elementów: stelażu i zewnętrznej warstwy okładzinowej. Dość często stosowane jest także wypełnienie, które poprawia izolacyjność akustyczną przegrody.
Montaż ścianek działowych
Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wykonuje się szybko, lecz potrzebna jest do tego wiedza i staranność. Dlatego najlepiej do tego zadania wynająć specjalnie przeszkolone ekipy montażowe.
Montaż takiej ściany zaczynamy od wyznaczenia powierzchni montażu i umieszczenia w stropie kołków rozporowych rozmieszczonych w odstępie co jeden metr. Zanim umocujemy do stropu element konstrukcyjny musimy pamiętać o naklejeniu taśmy akustycznej.
Kolejnym krokiem jest wstawienie szkieletu konstrukcji ścianki działowej. W miejscu wykonania otworu na drzwi, montujemy do stropu i podłoża specjalne kątowniki, do których są montowane sztywne profile. Następnie przystępujemy do przykręcania wkrętami płyt gipsowo-kartonowych. Po zamontowaniu płyt z jednej strony ścianki układamy izolację z lekkiej wełny mineralnej. Przystępując do przykręcania płyt z drugiej strony, należy pamiętać o mocowaniu ich w tzw. mijankę (tak, żeby ich poprzeczne krawędzie nie wypadały w jednej linii). Szczególne znaczenie ma dokładne wykończenie styku płyt ze stropem. Płyty przykręcamy wkrętami w odstępach 25 cm. Na styku płyt gipsowych ze ścianą masywną należy zastosować taśmę ślizgową, która zapobiegnie wiązaniu się masy szpachlowej z tynkiem. A w szczelinie między okładziną ściany działowej ze ścianą masywną zastosować taśmę dylatacyjną lub wypełnić ją elastyczną masą uszczelniającą. Wystarczy jeszcze tylko użyć odpowiedniej masy szpachlowej pomiędzy płytami.
Jakie płyty g-k użyć do budowy ścianki działowej?
Płyty zwykłe typ A. Jeszcze niedawno nazywane GKB. Wykonane są z gipsu obłożonego z obu stron kartonem, który je wzmacnia i uelastycznia. Najlepiej stosować płyty gipsowe z wyprofilowanymi dłuższymi krawędziami, dzięki którym łatwiej jest wykonać mocną i trwałą spoinę na połączeniu płyt. Płyty typu A nadają się do pomieszczeń o maksymalnej wilgotności 70%.
Płyty woda typ Hz. Dawniej GKBI. To specjalny rodzaj płyt gipsowo-kartonowych zaimpregnowanych środkiem hydrofobowym – wodoodpornione. Stosuje się je w pomieszczeniach, w których panuje okresowo (do 12 godzin na dobę) podwyższona wilgotność względna do 85% (na przykład w łazience czy kuchni). Należy jednak pamiętać, aby pomieszczenia te miały sprawną wentylację odprowadzającą na zewnątrz nadmiar wilgoci.
Płyty ogień typ D, F. Dawniej zwane GKF. Są ognioodpornione, dlatego mogą być stosowane do wykonywania ścian działowych o odporności ogniowej w pomieszczeniach, w których wilgotność względna nie przekracza 70%.
Płyty woda ogień typ D, F, Hz. Dawniej GKFI. Są równocześnie odporne na wilgoć i ogień. Mają rdzeń z włókna szklanego, który podczas pożaru utrzymuje gips w stanie nienaruszonym nawet do dwóch godzin. Takie płyty są droższe, lecz w czasie pierwszych godzin pożaru zapewnią ochronę przed ogniem na przykład drewnianych elementów konstrukcyjnych domu.
Ścianki działowe z płyt g-k to wygoda
W taki sposób łatwo i szybko możemy zaaranżować przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu, bez konieczności czasochłonnego murowania ścian.
Ścianki działowe charakteryzują się małą masą (20-25 kg/m2). Możemy je zbudować w dowolnym miejscu na stropie żelbetowym. Takie rozwiązanie w razie awarii instalacji gwarantuje szybszy i łatwiejszy dostęp do przewodów niż w przypadku ścian murowanych.