tel. 604 518 418

Czym są panele podłogowe i jak je układać?

Rozróżnia się kilka typów paneli:

Panele laminowane posiadają dwie zasadnicze warstwy: nośną i dekoracyjną. Warstwa dekoracyjna (wierzchnia) to papier z nadrukowanym wzorem lub laminat, który dla wzmocnienia pokrywa termoutwardzalna żywica melaminowa. Warstwa nośna jest płytą HDF, MDF lub płytą wiórową. Panele laminowane mają określone klasy ścieralności: AC1-AC4. Im wyższa liczba tym materiał jest odporniejszy na ścieranie . Cechują się różnorodnością wzorów i kolorów, atrakcyjną ceną ale również niską izolacją akustyczną.

Panele drewnopochodne (fornirowane) w warstwie dekoracyjnej posiadają drewno, natomiast warstwa zasadnicza pozostaje taka jak w panelach laminowanych. Są tańsze od drewnianych, a po ułożeniu wyglądają identycznie. Nieco mniejsza jest natomiast wytrzymałość na uderzenia i odporność na wilgoć.

Panele drewniane są wykonane z całości z drewna.

Od kiedy na rynku pojawiły się łączenia na zatrzaski, układanie paneli podłogowych stało się zdecydowanie łatwiejsze a czas ich montażu szybszy. Ułożenie paneli jest zadaniem którego można się podjąć posiadając narzędzia, odrobinę umiejętności i czasu. Istotna jest dobra organizacja i trzymanie się podstawowych zasad, które uchronią nas przed najczęściej popełnianymi błędami. Koszt usługi kładzenia paneli waha się w przedziale od 15 – 25 zł/m2. Zatem wykonanie zadania samodzielnie gwarantuje nam nie tylko satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy, ale i zaoszczędzenie pieniędzy z domowego budżetu.

Układanie paneli:

Narzędzia potrzebne do samodzielnego montażu paneli podłogowych: miarka (5m), gumowy młotek, klocek drewniany (będzie chronił krawędzie paneli podczas ich dobijania młotkiem), klocki dystansowe w kształcie klinów, pilarka, lub wyrzynarka, bądź inne narzędzie do docinania paneli.

Zanim rozpocznie się montaż paneli zalecane jest pozostawienie ich w pomieszczeniu w którym będą montowane przez 2-3 dni.

Podłoże na którym będziemy układać panele powinno być wypoziomowane i równe. Pierwsza warstwą jest folia izolacyjna (jeśli podłożem jest świeża posadzka, jeśli układamy panele na starej podłodze, izolację możemy pominąć). Polecana przez producentów jest folia polietylenowa, którą w miejscach łączeń zakładamy na siebie z 20cm zapasem, a pod ścianami lekko zawijamy do góry. Na takie podłoże kładziemy warstwę wygłuszającą.

Panele układamy prostopadle do źródła światła (okna), dzięki temu łączenia paneli będą mniej widoczne. Innym ważnym elementem jest pozostawienie odstępu paneli od ściany (1-2 cm). Przed przystąpieniem do układania paneli najlepiej jest zmierzyć szerokość pomieszczenia i w razie potrzeby przyciąć pierwszy rząd, aby ostatni miał szerokość min 5 cm. Gdy panele ułożymy na całej podłodze należy wyjąc kliny dystansujące i wykończyć całość listwami przypodłogowymi (ze względu na pływający charakter podłogi powinny być przymocowane do ściany).