tel. 604 518 418

Malowanie natryskowe

CO TO JEST?

Malowanie natryskowe jest nowoczesną metodą malowania gładkiego i strukturalnego, polegającą na mechanicznym rozprowadzeniu materiału (farby, emalii, bejcy) na powierzchni (ściany, sufity, elementy konstrukcji). Metoda ta jest niezwykle skuteczna i efektywna. W bardzo krótkim czasie można uzyskać efekt krycia gładkiej powierzchni bez zacieków. Wydajność tej metody to 800-1100m2/dzień.

JAK TO DZIAŁA?

Do malowania natryskowego stosuje się agregat hydrodynamiczny, którego najważniejszym wyposażeniem jest pompa oraz tzw. pistolet. Pompa ssąca służy do pobierania materiału i pozwala na jego przepływ do pistoletu. Pistolet jest wyposażony w dwa rodzaje dysz, które w zależności od potrzeb pozwalają rozprowadzać materiał jednym wąskim strumieniem, bądź strumieniem szerokim i płaskim. Materiał pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbity na drobne krople i pod wpływem wysokiego ciśnienia przybiera postać aerozolu, który poprzez pistolet wydostaje się na zewnątrz urządzenia.


Wybór urządzeń do malowania natryskowego jest bardzo szeroki. Jego dobór zależy od:

- materiału, jaki ma być zastosowany do wykończenia powierzchni,

- jak duża powierzchnia ma być tą metodą wykończona,

- na jaki rodzaj powierzchni będzie aplikowany materiał,

- ile pistoletów na raz będzie podłączonych do urządzenia,

- jak długie węże będą użyte przy realizacji wybranej inwestycji.

ZASTOSOWANIE

Ten sposób wykańczania powierzchni bardzo dobrze sprawdza się przy większych założeniach. Pozwala na oszczędność czasu oraz materiału. Podłoże pod malowanie natryskowe zazwyczaj wymaga gruntowania. Natomiast nie musi być dokładnie zaszpachlowane, ponieważ malowanie natryskowe pozwala zniwelować nieduże nierówności na malowanej powierzchni. Istnieje szeroki wybór w kolorystyce oraz rodzaju farb i tapet natryskowych, a w tym farb ekologicznych. Są one bezwonne, dzięki czemu w niedługim czasie po malowaniu pomieszczenia można go ponownie użytkować.

Na szczególną uwagę zasługuje wspomniana tapeta natryskowa. Pozwala ona na uzyskanie ciekawej w strukturze i barwie powierzchni bez widocznych połączeń, która charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na ścieranie. Ponadto ma właściwości antystatyczne i nie brudzi się tak bardzo, jak powierzchnia pomalowana na gładko. Po kilku latach można ją z łatwością odświeżyć przez malowanie zwykłą farbą akrylową lub lateksową, zachowując pierwotną formę struktury tapety.

Metodę natryskową z powodzeniem można stosować w każdym rodzaju pomieszczeń.