tel. 604 518 418

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny to specjalna instalacja składająca się z jednostki centralnej, rur ssących PCV prowadzonych w ścianach oraz gniazd ssących. Gniazda ssące powinny być rozmieszczone równomiernie w całym domu.

Jednostkę centralną stanowi silnik oraz zbiornik na kurz. Jednostka montowana jest w ścianie zewnętrznej (aby powietrze mogło bezpośrednio wylatywać na zewnątrz), w pomieszczeniu gospodarczym. Zbiornik na kurz należy opróżniać systematycznie oraz kilka razy w roku filtry.

W celu odkurzenia pomieszczenia, należy podpiąć rurę z końcówką czyszczącą do gniazda i instalacja uruchomi się automatycznie. Odkurzaczem centralnym można sterować również manualnie przy pomocy przycisku lub pilota. 

Wadą takiej instalacji jest czas montażu. Najlepiej jest tego dokonać w trakcie budowy domu.

Montaż odkurzacza centralnego w budynkach istniejących jest możliwy, lecz wiąże się to z poważniejszym remontem całego domu.

Problematyczne może być usunięcie usterek.

Koszt instalacji centralnego odkurzacza jest dość wysoki w porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych: 

Jednostka centralna:  1100 - 3500 zł
Wąż:                            500 - 1200 zł
Gniazdo ssące:               30 - 150 zł/szt.
Szczotki:                        10 - 400 zł/szt. 

Niewątpliwą zaletą centralnego odkurzacza jest sposób odkurzania wnętrz. Nie trzeba nosić za sobą urządzenia - wystarczy podpiąć końcówkę czyszczącą do kolejnego gniazda ssącego.

Powietrze zasysane do rur wędruje w zamkniętej instalacji i jest bezpośrednio wyrzucane na zewnątrz – automatycznie pozbywamy się zanieczyszczonego pyłem powietrza. Rozwiązanie dobre dla alergików.

Zaletą jest również głośność pracy urządzenia. W zasadzie dźwięk wydawany jest tylko przez jednostkę centralną, najczęściej montowaną w pom. gosp., tak więc hałas w domu może być zredukowany prawie do zera.