tel. 604 518 418

Odwonienie prysznicowe

Odpływ prysznicowy to podłogowy zestaw odpływowy złożony z kratki zbiorczej o odpowiednio dużej powierzchni i z syfonu prysznicowego, przez który woda ścieka do systemu rur odprowadzających wodę do kanalizacji. Bardzo ważne przy domowych odpływach podłogowych jest to, by miały odpowiednią przepustowość, dzięki której możliwe jest usuwanie jak największej ilości wody w jak najkrótszym czasie. W budynku mieszkalnym odwodnienie nie musi być wcale duże, jednak musi być wystarczające dla maksymalnego przepływu wody. Jeżeli odwodnienie jest niewystarczające, kiedy kratka zbiorcza ma zbyt małą powierzchnię, może dojść do nieprzyjemnej sytuacji zbierania się wody w łazience, ze względu na jej zbyt wolne spływanie z powierzchni płytek.

Odpływ wody i rodzaje odwodnienia prysznicowego 

Zapewnienie odpowiedniego odpływu wody jest szczególnie ważne dla łazienki. Woda wykorzystywana podczas użytkowania pomieszczenia musi dynamicznie  być z niej usuwana. Bezpośrednie odwodnienie prysznicowe stosuje się w miejscach, w których nie montuje się ani brodzików czy kabin prysznicowych, ani też wanien. Woda spływa bezpośrednio po płytkach wprost do kratki odpływowej, a stamtąd dalej do systemu kanalizacji w budynku. Miejsca takie i ściany wokół najczęściej obkłada się płytkami ceramicznymi. Woda swobodnie może ściekać po ścianach, aż do odpływu prysznicowego. Oczywiście odwodnienie podłogowe  musi mieć kratkę o wielkości odpowiedniej do przepływu wody, tak aby ta nie zbierała się niepotrzebnie w pomieszczeniu, co mogłoby powodować na dłuższą metę wilgoć i pleśń w pomieszczeniu. Dlatego każdej łazienki należy zapewnić odpowiedni odpływ wody, a może być to zrealizowane dzięki systemowi odwodnienia prysznicowego i odpowiedniemu spadkowi płytek w kierunku odpływu. Dzięki temu nie ma możliwości, że łazienka będzie zalana w jakikolwiek sposób. 

Stosowanie takich brodzików w łazience jest ostatnio coraz bardziej modne. Mają one nowoczesny wygląd, pozwalają wykorzystać więcej przestrzeni w łazience, są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości, komfortowe w użytkowaniu .Do nich najczęściej stosuje się właśnie odpływy podłogowe.
Najpopularniejszymi są odpływy liniowe i punktowe.

Odwodnienie liniowe może przyjmować wiele różnych kształtów. Przeważnie jest to metalowa kratka o podłużnym kształcie. Można ją umiejscowić równolegle do ścinany prysznica, co jest bardzo estetycznym rozwiązaniem wizualnym. Wzory na kratce mogą być dostosowane do wnętrza, podobnie jak kolory.

Odwodnienie punktowe

Idealne rozwiązanie do małych łazienek, dostępne w jednym wariancie wielkości z łatwym montażem. Lokalizowane przeważnie w centralnym punkcie brodzika. Wzory na kratce mogą być dostosowane do wnętrza, podobnie jak kolory.