tel. 604 518 418

Okna 2 i 3 szybowe, które wybrać?

Obecnie na rynku najpopularniejszymi oknami są okna 2 i 3 szybowe. Stając przed takim wyborem, często ostateczna decyzja nie jest tak łatwa, jakby mogłoby się wydawać. Ogólnie porównując, okna 2 szybowe są zimniejsze za to tańsze i lżejsze od okien 3 szybowych cieplejszych, ale droższych i cięższych. Dodatkowa szyba i przestrzeń miedzy nimi to dodatkowa termoizolacyjność, lepsze parametry okna, ale za to przy wzroście kosztów produkcji.

Parametry

Biorąc pod uwagę klimat panujący w naszym kraju, ostatnio przywiązujemy dużą uwagę do izolacji domów i mieszkań i obniżenie strat ciepła poprzez otwory okienne i drzwiowe. Przy zakupie okien warto sprawdzić ich parametry. W szczególności wartość Uw czyli współczynnika przenikania ciepła całego okna. Im jest on niższy tym okno jest cieplejsze. Na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: szyb (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). Zaleca się się stosować okna o Uw mniejszym od standardowego 1,6 W/(m2·K). A w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię nawet mniejszym niż 1,3 W/(m2·K). Dzisiaj producenci okien oferują okna o bardzo niskich parametrach, nawet o U ≤ 0,6 W/(m2·K).

Cena

Producenci okien oferują okna 2 i 3 szybowe. Te drugie są w stosunku do pierwszych droższe, ale generalnie częściej wybierane. Ich koszt jest wyższy, ale na przestrzeni lat zwróci się dzięki niższym opłata za ogrzewanie domu czy mieszkania. Należy jeszcze zwrócić uwagę na istotny fakt jakim jest waga danego typu okna. Okna 3 szybowe są cieplejsze ale, przez zastosowanie większej liczby warstw, są cięższe. Ma to niewątpliwie znaczenie przy dużych płaszczyznach szyb. Często wymagają one wzmocnionej ramy, co czuć podczas otwierania okna.