tel. 604 518 418

Płytki rektyfikowane

Płytki rektyfikowane a kalibrowane:

Płytki ceramiczne są wypalane z gliny w wysokiej temperaturze. Bardzo często się zdarza, że po wyjęciu z pieca mają nierówne brzegi i różnią się rozmiarem. Aby płytki ceramiczne miały równe brzegi oraz identyczne rozmiary, poddaje się je procesowi rektyfikacji, który polega na mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów. Płytki tego typu są zazwyczaj droższe od kalibrowanych.

Płytki rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie płytek kalibrowanych są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych – ostre.

Jak łączyć płytki rektyfikowane?

Do łączenia płytek ceramicznych stosuje się spoiny, które niwelują pracę materiału. Pomimo, że płytki rektyfikowane mają równe krawędzie, do ich łączenia również zaleca się użycie fug, ale nieco węższych (minimum 1,5 mm). Dzięki temu płytki nie będą pękać pod wpływem sił działających w ścianie i podłodze, łatwiej też będzie zdemontować płytkę w razie jej uszkodzenia. Regularność krawędzie sprawiają, że płytki rektyfikowane można układać jedna przy drugiej, tworząc niemalże jednolitą powierzchnię ściany. Układanie płytek rektyfikowanych nazywa się “bezfugowym”, gdyż powierzchnia nimi pokryta wygląda jak jednolita ceramiczna płaszczyzna.

Dlaczego należy fugować płytki rektyfikowane?

Płytki ceramiczne wymagają dylatacji – czyli przerw, pozwalających uniknąć pękania sztywnej okładziny podczas pracy budynku. Oprócz tego, że płytki nie będą pękać, zaletą fugowania jest również możliwość łatwego usunięcia uszkodzonej płytki. Układanie płytek zawsze wiąże się z koniecznością wyrównania, oczyszczenia i utwardzenia podłoża. Fugowanie umożliwia im odkształcanie się pod wpływem naprężeń termicznych i konstrukcyjnych podłoża. Jeżeli rezygnujemy ze spoin, konieczne będzie zastosowanie bardzo dokładnej dylatacji. Przerwy dylatacyjne wypełnia się materiałami trwale elastycznymi albo specjalnymi listwami.

 Jak układać płytki bez fug?

Podłoże trzeba dokładnie oczyścić, a jeśli jest chłonne należy je pomalować preparatem gruntującym. Do klejenia płytek rektyfikowanych używać trzeba zapraw elastycznych. Po rozrobieniu takiej zaprawy z wodą nanosi się ją na podłoże za pomocą packi zębatej.
Gdzie stosujemy płytki rektyfikowane
Płytki rektyfikowane możemy stosować wszędzie tam, gdzie stosuje się płytki kalibrowane. Z powodzeniem nadają się i do kuchni, i do łazienki czy pokoju kąpielowego, i do salonu. Generalnie, płytki rektyfikowane charakteryzują się bardzo dużą dokładnością wymiarową. Dlatego powinniśmy je stosować tam, gdzie chcielibyśmy uzyskać efekt gładkiej powierzchni.