tel. 604 518 418

Tapety papierowe, a winylowe - ZEDOM

Czym różni się tapeta papierowa od winylowej ?

Tapety papierowe są dosyć tanie i dostępne w największej liczbie wzorów
i kolorów. Mogą być jedno- lub dwuwarstwowe, mieć powierzchnię gładką lub lekko wytłaczaną. Większość tapet papierowych nie jest odporna na wilgoć, choć zdarzają się też takie z zabezpieczeniem z lakieru lub akrylu (pozwala to, przecierać je wilgotną ściereczką, bez obawy że się je rozedrze). Oprócz słabej odporności na uszkodzenia mają jeszcze jedną wadę –
w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach mogą dość szybko wyblaknąć. Amatorom trudno się je układa, bo nasiąkający klejem papier łatwo się rwie
i fałduje. Najpowszechniej stosowane w miejscach gdzie nie ma wilgoci np.
w sypialniach i pokojach. Nie zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności np. kuchnia lub pomieszczeń bardziej narażonych na zabrudzenia np. przedpokój.

Tapety winylowe są nowoczesnym materiałem stosowanym do wykończenia ścian zarówno w mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Spód tapety winylowej zrobiony jest z papieru, natomiast wierzch z winylu (spienionego lub płaskiego). Płaski winyl jest cienki, ale odporny na zarysowania, natomiast winyl spieniony jest bardziej narażony na zarysowania i ścieranie, ale za to bardziej maskuje nierówności ścian. Pomimo tego, że wierzchnią warstwę w tego rodzaju tapetach stanowi winyl, to są one materiałem przepuszczającym parę wodną i pozwalającym ścianom oddychać. Ta zaleta sprawia, że tapety winylowe można stosować do wykończenia ścian nie tylko w kuchniach oraz łazienkach, ale także do pokoi. Można je myć i szorować, przy czym nie ulegają odbarwieniom
i uszkodzeniom mechanicznym. Są też odporne na odbarwienia pod wpływem słońca. Tapety winylowe w odróżnieniu od tapet papierowych są mocniejsze i trwalsze, ale droższe. Poza tym trudno się je przykleja ze względu na sporą gramaturę i sztywność.

Wybór kleju do tapet.

Odpowiednio do wybranego rodzaju tapety, mamy możliwość dobrania do niego kleju. Innego kleju musimy użyć do tapet papierowych, a innego do winylowych.

Kleje do tapet winylowych.

Ze względu na dość sporą różnorodność tapet winylowych klej do nich przeznaczony, rozrabiany będzie z wodą w różnych proporcjach, zależnie, czy będzie to np.: winyl spieniony czy też winyl twardy, odporny na szorowanie. Grubsza i twardsza tapeta potrzebuje gęstszego kleju, niż tapeta cieńsza, czy ze spienionego winylu.

Do tapet winylowych należy stosować kleje takie jak:

Metylan Special lub Metylan Instant (błyskawiczny do użycia, odpowiedni też do tapet specjalnych)
Atlas Alpan Specjalny
Pronicel W
Masterline Classic


Kleje do tapet papierowych.

Tapety papierowe są najczęściej cieńsze i lżejsze od wielu tapet winylowych, nie potrzebują więc tak mocnego kleju, powinien być on rzadszy, a czas nasiąkania paska (bryty) tapety zależy od jej grubości.

Do wyboru mamy tutaj następujące kleje:

- Metylan Normal (do grubszych tapet zalecany jest Metylan Specjal)
- Atlas Alpan (Normalny), (do grubszych tapet zalecany jest Atlas Alpan Specjalny)
- Pronicel W
- Masterline Classic


Najlepsi producenci.

Firm produkujących tapety jest wiele. Te godne polecenia to, np. :

- Marburg Wallcoverings niemiecki producent tapet, cenionych na rynku za dużą wytrzymałość, innowacyjne rozwiązania technologiczne i najnowszy design.
- Firma Rasch jest jednym z największych producentów tapet.
- Zambaiti Parati oferuje szeroki asortyment tapet tradycyjnych. Atutami produktów jest wysoka jakość materiałów, wytrzymałość i walory estetyczne.
- Emiliana Parati -Włoska fabryka z ogromnym doświadczeniem w dekoracji ścian wprowadziła na polski rynek tapety dostosowane do wszystkich pomieszczeń.